Hacamat ve Sülük

En başka sevgili peygamberimiz Hz. Muhammet (sav)’in de önerisi ve sünneti olmakla beraber kupa terapisi , bir terapistin emme oluşturmak için birkaç dakika boyunca cildinize özel bardaklar koyduğu eski bir alternatif tıp şeklidir . İnsanlar ağrı, iltihaplanma , kan akışı, gevşeme ve esenlik gibi çeşitli amaçlar için ve bir tür derin doku masajı olarak alırlar .

Bardaklar aşağıdakilerden yapılabilir:

Bardak

Bambu

toprak

Silikon

Kupa terapisi şimdi modaya uygun olabilir, ancak yeni değildir. Antik Mısır, Çin ve Orta Doğu kültürlerine dayanmaktadır. Dünyanın en eski tıbbi kitaplarından biri olan Ebers Papirüs , eski Mısırlıların MÖ 1.550’de nasıl Hacamat terapisi kullandığını anlatıyor.

Türleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı Hacamat yöntemleri vardır:

Kuru ve ıslak

Her iki Hacamat seansı sırasında terapistiniz bir bardağa alkol, otlar veya kağıt gibi yanıcı bir madde koyar ve ateşe verir. Ateş söndüğünde bardağı cildinize ters çevirir .

Kabın içindeki hava soğudukça vakum oluşturur. Bu, kan damarlarınız genişledikçe cildinizin yükselmesine ve kızarmasına neden olur . Bardak genellikle 3 dakikaya kadar yerinde bırakılır.

Hacamatın daha modern bir versiyonu, bardağın içindeki vakumu oluşturmak için ateş yerine kauçuk bir pompa kullanır. Bazen terapistler, masaj benzeri bir etki için cildinizde bir yerden bir yere gidebilecekleri silikon bardaklar kullanırlar .

Islak Hacamat, bir bardağı yaklaşık 3 dakika yerinde bırakarak hafif bir emiş oluşturur. Terapist daha sonra bardağı çıkarır ve cildinizde hafif, küçük kesikler yapmak için küçük bir neşter kullanır. Ardından, az miktarda kan almak için ikinci bir emiş yapar .

İlk seansınızda 3-5 bardak alabilirsiniz. Ya da sadece nasıl gittiğini görmek için birini deneyebilirsiniz.

Hacamatın faydaları

Anemi ve hemofili gibi kan bozuklukları

Artrit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar

Doğurganlık ve jinekolojik bozukluklar

Egzama ve akne gibi cilt problemleri

Yüksek tansiyon

migren s

Kaygı ve depresyon

Alerjiler ve astımın neden olduğu bronş tıkanıklığı

Varisli damarlar

“Hacamat kesinlikle yeni değil. Eski zamanlarda bronşit ve zatürre gibi akciğer rahatsızlıkları için kullanılıyordu.”

SÜLÜK NEDİR?

Tıbbi sülük tedavisi kan emici sülüklerle uygulanan bir tür tamamlayıcı ve bütünleştirici tedavi yöntemidir. Sorunlu alanın cildine bir veya daha fazla sülük eklenir ve amaç, sülükler beslenirken salgılanan sülük tükürüğünün potansiyel faydalarını elde etmektir.

Sülükler salgılanan proteinlerle çalışır.

Neler yapar?

Ağrıları azaltır, ısırık bölgesindeki kan akışını teşvik eder.

Sülük beslenirken kanın pıhtılaşmamasını sağlar.

Bunlar trombositlerin yara iyileşmesi sırasında olduğu gibi birbirine yapışmasını önler.

Aslında, bir sülük tükürüğünde bulunan ve yaklaşık 60 farklı protein içeren baş döndürücü bir dizi kimyasal vardır . Kan dolaşımına salınmasından sonra geniş kapsamlı sağlık yararları olduğu iddia edilen bu kimyasal kokteyl.

Tıbbi sülükler küçük diş sıralarına sahip üç çeneye sahiptir. Bir kişinin cildini dişleriyle delip, antikoagülanları tükürüklerine sokarlar. Daha sonra sülüklerin, tedavi gören kişiden bir seferde 20 ila 45 dakika kan almalarına izin verilir. Bu, sülük başına 15 mililitreye kadar nispeten az miktarda kana eşittir. Tıbbi sülükler çoğunlukla Macaristan veya İsveç’ten gelir.

Kanserden tutun diyabete, cilt hastalıklarından psikolojik rahatsızlıklara bile faydası olduğu gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda yüze de yapılırsa estetik etkisi göstermektedir. Kozmetik alanda da kullanılmaktadır.

DİPNOT:

Lütfen Hacamat ve Sülük için merdiven altı yerlere gitmeyiniz. Klinikler veya benim gibi belgesini almış kendi yerinde yapan kimselere gidiniz. Yaptırmadan evvel gittiğiniz yerdeki terapistin belgelerini de kontrol etmenizi öneririm.