Refleksoloji

Refleksoloji

Refleksoloji, vücudun başka yerlerinde ağrı ve diğer faydalarda değişiklikler üretmek için ellere ve ayaklara baskı uygulanmasını içeren bir vücut çalışması biçimidir.
Refleksoloji Nasıl Çalışır?
Refleksolojinin altında yatan teori, vücuttaki enerji kanalları aracılığıyla belirli organlara ve vücut parçalarına enerjik olarak bağlanan ayak ve ellerde belirli noktalar veya “refleks alanları” olmasıdır.
Refleks bölgelerine basınç uygulayarak, bir refleksologun enerji tıkanıklıklarını giderdiği ve ilgili vücut bölgesinde sağlığı geliştirdiği söylenir. İşte bazı refleks bölgeleri ve bunlara karşılık gelen vücut kısımları:
Ayak parmaklarının uçları başı yansıtır
Kalp ve göğüs ayak parmaklarının etrafında
Karaciğer, pankreas ve böbrek ayağın arkasındadır
Bel ve bağırsaklar topuğa doğru
Refleksolojinin kökleri eski Mısır ve Çin’e kadar uzanmasına rağmen, kulak, burun ve boğaz doktoru William H. Fitzgerald, 1915’te bu “bölge terapisi” kavramını ortaya attı. Amerikalı fizyoterapist Eunice Ingram, 1930’larda bölge teorisini daha da geliştirdi. modern refleksoloji olarak bilinen şeye.
Refleksologlara göre, refleks noktaları üzerindeki baskı, sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur ve ağrı ve stresi azaltmaya yardımcı olan endorfin salınımını uyarır.
İnsanlar Neden Refleksoloji Alır?
İnsanlar bu koşulları ele almak için refleksolojiyi kullandılar:
Stres ve stresle ilgili koşullar
Gerilim baş ağrıları ve migren
Sindirim bozuklukları
Artrit
Uykusuzluk hastalığı
Hormonal dengesizlikler
Spor yaralanmaları
Adet öncesi sendrom (PMS) gibi adet bozuklukları
Kabızlık gibi sindirim sorunları
Multipl Skleroz
Sırt ağrısı
Refleksoloji, ameliyat sonrası veya palyatif bakım için de kullanılır. Integrative Cancer Therapies’te yayınlanan bir 2015 incelemesi , refleksoloji masajının , vücut masajı veya aromaterapi masajından daha kanser ağrısının ve ameliyatla ilişkili ağrının giderilmesinde daha etkili olduğunu buldu .
1 seans yaklaşık kaç dakikadır?
Tipik bir tedavi 30 ila 60 dakika uzunluğundadır ve sağlık geçmişi formu ve sağlığınız ve yaşam tarzınız hakkında konsültasyonla başlar. Refleksolog bu bilgileri terapiyi özelleştirmek için kullanacaktır.
Daha sonra ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarmanız ve uzanmış bir sandalyeye veya masaj masasına rahatça oturmanız istenebilir. Refleksolog ayakları değerlendirecek ve hassasiyet veya gerginlik alanlarını belirlemek için çeşitli noktaları uyaracaktır.
Elleri ve ayakları ısıtmak için tempolu hareketler ve masaj kullanılabilir. Daha sonra refleksoloji teknikleri kullanılarak ayağa parmak veya başparmak basıncı uygulanır. Losyon veya yağ kullanılabilir ve refleksolog ayrıca toplar, fırçalar ve dübeller gibi aletler de kullanabilir.
Refleksoloji Nasıl Hissediyor?
Çoğu insan refleksolojiyi çoğunlukla çok rahatlatıcı bulmaktadır. Refleksoloji ağrılı olmamalı. Rahatsızlık hissederseniz, refleksoloğa anlattığınızdan emin olun. Konfor bölgenizde çalışmalıdırlar.
Bazı bölgeler hassas veya ağrılı olabilir ve refleksolog bu noktalarda fazladan zaman geçirebilir. Ağrı basınçla azalmalıdır. Eğer gıdıklanıyorsan endişelenme. Refleksolog ayaklara sıkı bir baskı uygular.
Refleksologa eksiksiz ve doğru bir sağlık geçmişi verdiğinizden emin olun. Refleksoloji dahil yeni bir şey denemeden önce birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınıza danışmak her zaman iyi bir fikirdir.
Ayak ülserleriniz, yakın zamanda yaralanmanız, ayak veya ayak bileği yaralarınız, gutunuz veya kardiyovasküler bir rahatsızlığınız varsa, refleksoloji uygun veya güvenli olmayabilir.
Refleksoloji ayrıca şeker hastalığı, osteoartrit (ayak bileği veya ayağı etkileyen), dolaşım sorunları, aktif enfeksiyonlar, safra kesesi taşları, böbrek taşları veya belirli kanser türleri için doğru olmayabilir. Hamileyseniz refleksolojiden de kaçınmalısınız.
Refleksoloji ve Ayak Masajı
Ayak masajı, bir refleksoloji tedavisi ile aynı şeyi hissedebilirken, bir refleksolog, ilgili organlarda iyileşme tepkisini teşvik etmek için alanlar üzerinde çalışacaktır.
Ayak masajı yapan bir masaj terapisti, dolaşımı iyileştirmek, ağrıyı azaltmak ve bölgedeki yaralanmaları iyileştirmek veya genel gevşemeyi sağlamak için kasları ve diğer yumuşak dokuları manipüle edecektir.